It looks like you're trying to visit our USA store, would you like to go to our UK store?

Küçük Evler İçin Dekorasyon Fikirleri

Yazar admin 01/07/2020 0 Yorumlar

10 Maddede Küçük Evler için Dekorasyon Fikirleri

 

10 Maddede Küçük Bir Oturma Odası veya Salon

 

En İyi Şekilde Nasıl Dekore Edilir?

 

En küçük odaların mükemmel bir şekilde orantılı ve olduğundan daha büyük hissetmenizi sağlamak için en iyi ipuçları ve akıllı tasarım fikirleri ile alanınızı daha verimli kullanın.

Küçük salon fikirleri arıyorsanız, kompakt oturma odanızın potansiyelini ortaya çıkarmak için güzel küçük alan tasarımları yazımızdan ilham alabilirsiniz.

Yeniden dekore ederken, küçük bir oturma odasını daha geniş hissettirmenin en kolay yollarından biri, odayı sıcak ve davetkar tutmak için tasarım şemasına yumuşak, pastel tonlar enjekte etmektir. 

Başlamak için bu küçük oturma odası dekorasyon fikirlerine bir göz atın.

 

 

1. Aynaları kullanarak alan yaratın

 

 

Bu kitaptaki en eski numara, ama gerçekten işe yarıyor. Daha fazla ayna ekleyerek anında alan yanılsamasını yaratabilirsiniz. Daha da iyisi, tüm duvarı kaplamak için büyük boyutlu bir aynayı tercih edin. Ayna, arka ışığı ve elbette iç dekoru yansıtarak alan yanılsamasını yaratacak - iç mekanınızı ikiye katlayacak. Renk paletini açık tutmaya çalışın ve genel efekte yardımcı olacak renkleri kullanın.

 

2. Kendi medya merkezinizi oluşturun

 

Minimum yer kaplayan kendi medya merkezinizi oluşturarak depolama birimlerinden yer açın. Duvara monte edilmiş bir TV, küçük oturma odaları için her zaman daha iyi bir seçenek olacaktır. Duvara raflarınızı ve dolaplarınızı sabitleyin ve gerekirse televizyonunuzu tv ünitesi üzerinden alın ve duvara sabitleyin böylece tv ünitenizde bulunan alan daha kullanılabilir hale gelecektir. Oturma alanınıza uygun şekilde yüksek ve hacim olarak ince sayılabilecek tv ünitelerine göz atın. Yerden tasarruf sağlayan raflar, çok fazla yer kaplamadan depolamaya izin verecektir.

 

3. Orantısız oda alanlarından faydalanın

 

Garip oda oranları nedeniyle oturma odanızda yer yok mu? Alanı kendi yararınıza kullanın. Küçük ölçekli bir kanepeniz ya da koltuk takımınız varsa, oturma odanızda bulunan değerli alanı ve fonksiyonel alanı kullanmadan düzgün bir şekilde bu orantısız alana yerleştirmeye çalışın.

Ek bir fikir olarak, yan paneller ve TV üniteleri gibi daha büyük, hantal mobilya parçalarını barındırmak için gene bu orantısız alanı kullanabilirsiniz. Fakat bu parçaları orantısız olan alana uygun şekilde yerleştirmelisiniz. Bu sayede parçaların oturma odasının geri kalanına göre baskın gelmesini önler ve aynı zamanda parçalar faydalı alandan yer harcamazlar.

 

4. Ekstra depo alanı sağlamak için sepet kullanın

 

Odanız küçük bir alan ise gerçekten tek yol kalmıştır! Mümkün olduğunca dağınıklığı koruyarak zemin alanından en iyi şekilde yararlanın. Aksi halde yerleştirebileceğiniz küçük eşyalarınız ve kumandalarınız ya da elektronik eşyalarınız oda içerisinde kalabalık yaratır ve aradığınızı bulmakta güçlük çekersiniz. Odanızdaki alan yetersizliğini ve düzensizlik sorununu çözmek için duvara asabileceğiniz sepetleri ya da rafları kullanabilirsiniz. Sepetler raflara göre daha ideal bir çözüm sunabilir çünkü hem güzel bir görüntü sağlıyor hem de odanızın daha fonksiyonel kullanılmasını sağlıyor.

Çok fazla ağırlık alabilen dekoratif kancalardan asılı olan bu sepetler, oyuncaklar, kitaplar, dergi, iPad'ler ve etrafta yatma eğilimi olan diğer tüm şeyler için hızlı gün sonu toplamaları için mükemmeldir.

 

5. Tavana yakın depolama alanı ekleyin

 

İlk bakışta fark etmemiş olabilirsiniz, ancak odanızın yüksekliğini kullanarak herhangi bir dağınıklığın saklanabileceği oturma odası duvarlarının üstüne dikkatlice kamufle edilmiş duvar renginize uygun rafları kullanarak ekstra alan yaratabilirsiniz. Hazır raflar bu iş için idealdir, bu fikri odanıza uygulamayı planlıyorsanız, her bir ünitenin duvara monte edildiğinde alabileceği maksimum yüke dikkat edin - sonra her şeyin başınızın üzerine çökmesini istemezsiniz.

Ayrıca, dağınık bir görünüm için basit şekillerde mobilyalarınızı birbirine yapıştırabilirsiniz. Daha fazla yer açığa çıkaran ve odanın gerçekte olduğundan daha büyük olduğuna inanması için göz kamaştıran kesme kenarları olan rafları tercih edebilirsiniz.

 

 

6. Renkler, tablolar ve dekoratif parçalarla dikkat dağıtın

 

Aşırı büyük bir masa lambası, dikkat çekici bir sanat eseri, tablo veya farklı renkli ve desenli bir kumaşla döşenmiş bir koltuk gibi bir veya iki dikkat çekici dekoratif öge seçin ve odanın geri kalanını nispeten dağınık tutun. Bunlar odayı geniş hissettirecek ve dikkatleri alının darlığından uzaklaştıracaktır.

 

7. Kanepenizi bir berjer ile değiştirin

 

Hacimli bir kanepe oturma odası alanını hızlı bir şekilde yiyebilir, bu nedenle özellikle küçük bir odanız varsa, kendinize eşit derecede rahat ama çok daha az yer kaplayan bir tekli koltuk tercih edebilirsiniz. Koltuklara göre daha dar ve manevra kabiliyeti daha yüksek olan tekli koltukları (berjer) tavsiye ederiz. Berjerler aynı zamanda oturma odanıza ya da salonunuza daha samimi ve sıcak bir hava katacaktır. Berjerlerinizin yanına renk uyumlu objeler ve tamamlayıcı ürünler kullanırsanız küçük bir oda olduğuna odaklanılamayacaktır.

 

8. Köşe koltuklar ile koridor etkisi yaratın

 

Oturma odanızın duvarlarına uygun şekilde oturacak ve sizi rahat ettirecek L koltuk takımlarını (köşe koltuklarını) odanızın orta alanını daha aktif ve pratik bir şekilde kullanabilmeniz için tavsiye ediyoruz. Mümkün olduğunca odanızın haline bağlı kalarak uzun ve ince bir köşe koltuk takımı seçerek bir koridor etkisi yaratabilirsiniz. Böylece daha geniş oturma minderlerine ve daha fazla oturma alanına sahip olabilirsiniz.


 

9. Duvarlar için açık renkler seçin

 

Küçük bir oturma alanına sahipseniz açık renkleri tercih etmenizi öneririz.  için Size önerebileceğimiz renkler ise; açık pembeler, soluk maviler / griler ve gölgeli leylaklardır. Bu tonlar, küçük oturma odalarını taze ve davetkar hissettirirler. Parlak beyazlardan uzak durun ve bunun yerine ince yeşil, gri veya taupe tonu olanları seçin.

 

10. Pufları koltuk olarak kullanın

Küçük bir oturma odanız ya da salonunuz varsa asla yapmamanız gereken ilk şey çok fazla mobilya ile oturma odanızı ya da salonunuzu daraltmamak olmalı. Bunun yerine, alanın büyüklüğü ile orantılı bir koltuk takımı seçin ve hala daha fazla oturma alanına ihtiyacınız varsa puf ya da berjer kullanın. Puf ya da Berjer büyük ve hacimli koltuklara göre çok daha az yer kaplarlar ve kolayca manevra yapılabilirler. İhtiyacınız olmadığında bir orta sehpa altına yerleştirebileceğiniz puflar, alanınızı daha kullanışlı hale getirecektir. Oturma odanızı ya da salonunuzu sevimli ve rahat bir şekilde kullanmayı istiyorsanız, uyumlu bir görünüm yaratmak için renk koordineli nesneleri - resimlerden minderlere - birlikte gruplamayı deneyin. Oturma odanızın ya da salonunuzun perdelerini basit tutarak odada doğal ışıktan en iyi şekilde faydalanın. Yüksek tavanlara sahip olacak kadar şanslıysanız, tam boy perdeler, oturma odanızdaki kare görüntüleri biraz yetersiz olsa bile, gözü yukarı doğru çekecek ve alan yanılsaması yaratacakları için iyi bir seçimdir. İnce şerit tasarımları ekstra derinlik hissine katkıda bulunur. Perdelerinizi olabildiğince ışık alabilecek ve açık renklerde seçmeye çalışın.

 

10 Maddede Küçük Ev Dekorasyon Fikirleri blog yazımızın sonuna geldiniz. Yeni eviniz için aradığınız her stilde mobilyaları Mazello’da bulabilirsiniz! Mazello’nun tamamlayıcı ürünleri ile odanıza ayrıştırıcı estetik objeler ekleyebilirsiniz. Evinize yeni bir soluk katmak için koltuk takımlarına, yemek odası takımlarına, yatak odası takımlarına göz atabilirsiniz! 

Yorum Yaz